Pokyny k príprave na cvičenie

Strava

Pred cvičením jogy nejedzte minimálne dve až tri hodiny. Strava by mala byť ľahká a zdravá. Zvyčajne študenti ktorí vytrvajú, zistia že ich telo si samo “začne pýtať” určitý typ jedál, a odmieta iné. Pol hodiny po cvičení tiež nejedzte. Tiež sa vyhýbajte jedlám o ktorých viete že vám spôsobujú tráviace ťažkosti alebo vás nadúvajú.

Ak ste sa nestihli najesť pred cvičením, dajte si len trocha ovocia, alebo bio tyčinku 20 minút pred cvičením. Keďže počas samotného cvičenia sa nepijú tekutiny, aby nám telo nevychladlo a ostali sme v “rytme” či plynulosti zostavy, napite sa pred cvičením, lebo pri joge sa potí! Najlepšie čistej vody, ale s mierou, aby ste nemuseli “odskakovať na vecko”.

Podložka

Cvičí sa na podložkách / jogamatkách, a nie na kempingových karimatkách! Cvičí sa na boso, a nie v ponožkách, štucniach a pod. Má to niekoľko príčin, po prvé je to tradícia, po druhé môžete prísť k úrazu, po tretie nie je to hygienické, a najdôležitejšie je, že neprúdi energia v tele pri cvičení! Ideálne je mať kvalitnejšiu podložku určenú na jogu.

U nás v štúdiu požičiavame a predávame podložky; z hygienických aj praktických dôvodov odporúčame zakúpiť si vlastnú. No nemusí to byť od nás.

Oblečenie

Ideálne je ľahké, nie príliš voľné ale ani príliš tesné oblečenie z prírodného materiálu. Tričká, tielka a kraťasy u chalanov, a legíny overály u žien. Treba myslieť na to, že pri joge sa hýbeme, skáčeme, a sme často hore nohami. Napriek vaším hygienickým návykom, používajte deodorant. Joga sa cvičí v skupinách, potíme sa pri tom a sme často blízko seba. Na utierane potu používajte malý uterák alebo šatku.

Ostatné

Keďže väčšiná z nás si stres a psychické napätie ukladá do svalov, orgánov a iných tkanív tela, pri cvičení môže dôjsť ku spontánnemu uvoľneniu týchto energií, veľa razy plačom či smiechom. Treba tomu dať voľný priebeh, je to prirodzený a liečivý proces. Tak isto, pri cvičení sa môžu objaviť určité limity, staré zranenia, hrče vo svaloch, chronicky stuhnuté svaly, nezdravé orgány, vyrážky z detoxifikácie a pod. Je dobré to konzultovať s učiteľom alebo aj s vašim lekárom. Masáže sú takisto nevyhnutnou súčasťou Jógovej terapie, mali by sme mať kvalitnú masáž aspoň raz do mesiaca.

Na záver chceme ešte raz zdôrazniť, že cvičiť môže väčšina z nás, a najväčšou prekážkou je neochota a lenivosť. Joga  je Životný štýl, Cesta a Spôsob ako žiť Zdravo, Ľahko, Naplno, Hlboko a Uspokojivo.